Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

13 marca 2019 r.
19:15

Z ich gospodarstw inni mogą brać przykład. Przyznano Lubelskie Laury Mleczne [zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora aa
0 6 A A

Małgorzata i Leszek Dusznik z Wierzby (powiat zamojski) od lat są wśród najlepszych producentów bydła mlecznego w Polsce. W ubiegłym roku przeciętna wydajność mleka w ich gospodarstwie była najwyższa w Polsce. Dzisiaj w Lublinie, po raz pierwszy wręczono "Lubelskie Laury Mleczne".

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Podczas konferencji zostali uhonorowani hodowcy bydła mlecznego z województwa lubelskiego, którzy w 2018 r. osiągnęli najwyższe wydajności. Gospodarz wydarzenia – Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka – Oddział w Lublinie przyznała wyróżnienia w 10. różnych kategoriach.

– Genetyka, lata doświadczeń i poświęcenie bez końca – tak najkrócej można odpowiedzieć na pytanie jaka jest recepta na wysoką wydajność mleka. To jest naprawdę ciężka praca, po 16 – 18 godzin dziennie – mówi Leszek Dusznik, którego gospodarstwo jest na pierwszym miejscu w kraju wg wydajności kg mleka – przeciętnie było to 15 257 kg mleka od jednej krowy. W 2018 r. w Lubelskiem średnia wydajność od krowy z ponad tysiąca ocenianych stad wyniosła 8 204 kg mleka, przy zawartości 4,08 proc. tłuszczu i 3,41 proc. białka.

Hodowca z Wierzbicy prowadzi gospodarstwo rolne wspólnie z żoną Małgorzata. Hodowlą krów zajmuje się od 37 lat. – Gospodarstwo przejąłem po rodzicach. Wtedy krów było zaledwie kilka sztuk – opowiada Dusznik. – 16 lat temu wybudowałem oborę wolnostanowiskową. W tej chwili mamy ponad 60 krów mlecznych i ponad 70 jałówek.

Gospodarze z Wierzbicy byli jednymi z uhonorowanych dziś rolników. Zajęli pierwsze miejsce w kategorii "stado od 50 do 150 sztuk".

Ubiegły rok nie był łatwym dla hodowców krów mlecznych. Wpływ na to miała m.in. susza. – Tegoroczni laureaci „I Lubelskich Laurów Mlecznych” sprostali jednak tym trudnym wyzwaniom i znaleźli sposób na przekłucie przeciwności losu na swój sukces – zaznaczał podczas dzisiejszej konferencji przedstawiciel organizatorów – Adam Kłopotek. – Uzyskane wyniki w ocenie wartości użytkowej bydła mlecznego za 2018 r. potwierdzają, że podejmowane przez hodowców wysiłki przynoszą oczekiwane rezultaty.

Sebastian Trojak, członek zarządu województwa lubelskiego podkreślał podczas gali, że Polska ma ogromny potencjał w produkcji mleka. – Wynika to m.in. z dogodnego klimatu i możliwości rozwoju gospodarstw rolnych – podkreślał Trojak. – Jednak europejski rynek jest nasycony produktami rolnymi, a konkurencja o miejsce sklepowe na półce jest bardzo duża.

Trojak akcentował, że bardzo ważne jest to aby na rynek trafiały produkty najwyższej jakości. – Niezmiernie istotnym dla mnie elementem funkcjonowania spółdzielni mleczarskich jest ich polskość. Rozumiane jako miejsce w narodzie – zaznaczał Trojak. – Dlatego od początku swojej działalności w zarządzie województwa lubelskiego apeluję i zachęcam konsumentów by w sklepach kupowali polskie wyroby. Tylko w ten sposób możemy wywrzeć presję na wielkie sieci handlowe i zakomunikować im, że konsumenci życzą sobie na półkach polskich wyborów.

Przypomniał też producentom, że istnieje możliwość oznaczenia polskich wyrobów znakiem "Produkt polski" i umieszczenia na nich biało-czerwonej flagi.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Z wielką siłą dopadła mnie choroba - mówi artystka

Kozidrak odwołuje koncerty. "Po raz pierwszy w życiu"

Beata Kozidrak odwołuje koncerty. „Z wielką siłą”, jak pisze piosenkarka z Lublina, dopadła ją choroba. Apeluje do swoich fanów, by dbali o siebie.

Minister Adam Bodnar: ten budynek ma służyć nie tylko sędziom i prokuratorom, ale wszystkim pracownikom sądu i prokuratury

 

W Opolu Lubelskim prokurator i sędzia pod jednym dachem

Po latach czekania Sąd Rejonowy i Prokuratura Rejonowa pracują w nowej siedzibie. – Jestem przekonany, że ten gmach będzie chlubą polskiego sądownictwa i prokuratury. Będzie pokazywał, że Opole Lubelskie to miejsce, gdzie warto pracować i budować nowoczesny wymiar sprawiedliwości – powiedział minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar podczas otwarcia nowej siedziby Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Opolu Lubelskim.

Stare Miasto bez ciepłej wody i ogrzewania
Lublin

Stare Miasto bez ciepłej wody i ogrzewania

Przerwa w dostawie ciepła w centrum Lublina. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada całodniowe prace na sieci ciepłowniczej.

Kazimierz i Janowiec osobno. Radni podzielili ważne muzea
galeria

Kazimierz i Janowiec osobno. Radni podzielili ważne muzea

Muzeum Zamek w Janowcu - to nowa instytucja kultury, którą do życia powołał w czwartek sejmik województwa lubelskiego. Decyzja nie była jednomyślna. Odłączenie zamku od muzeum w Kazimierzu Dolnym poparł PiS i Trzecia Droga. Koalicja Obywatelska była przeciw.

"Nasz niebieski brat, nasz bohater odszedł tak nagle i za szybko". Policja żegna Mateusza Biernackiego
Zdjęcia
galeria

"Nasz niebieski brat, nasz bohater odszedł tak nagle i za szybko". Policja żegna Mateusza Biernackiego

Nasz niebieski brat, nasz bohater odszedł tak nagle i tak szybko, za szybko. Do dzisiaj nie jesteśmy w stanie w to uwierzyć- mówił podczas pogrzebu tragicznie zmarłego policjanta Mateusza Biernackiego jego przełożony. W Białej Podlaskiej żegnały go w piątek delegacje z komend z całego kraju.

Gratka dla kibiców Betclic I Ligi. W niedzielę do Łęcznej przyjedzie trofeum dla zwycięzcy rozgrywek

Gratka dla kibiców Betclic I Ligi. W niedzielę do Łęcznej przyjedzie trofeum dla zwycięzcy rozgrywek

Wszystko za sprawą Betclic Trophy Tour organizowanej przez Pierwszą Ligę Piłkarską i sponsora rozgrywek – Betclic

O Kryształową Cegłę: kto został w tym roku nagrodzony?
LISTA LAUREATÓW
galeria

O Kryształową Cegłę: kto został w tym roku nagrodzony?

Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe Lublin już po raz 23. zorganizowało Konkursu „O Kryształową Cegłę” – na najlepszą inwestycję budowlaną po obu stronach wschodniej granicy Unii Europejskiej, na Szlaku Słońca i Śniegu. Wyniki ogłoszono podczas czwartkowej gali w Centrum Kongresowym UP w Lublinie.

To już oficjalne. Ostatnie 885 sztuk starych lamp  zastąpią bardziej energooszczędne - ledowe.

Jaśniej i taniej. Wymienią aż 885 lamp w mieście

Za dwa lata wszystkie drogi w Świdniku będą oświetlane nowoczesnymi lampami LED. Realizacja tego przedsięwzięcia stała się możliwa dzięki niskooprocentowanej pożyczce udzielonej przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Od jutra zapłacimy więcej za wodę i ścieki
Lublin

Od jutra zapłacimy więcej za wodę i ścieki

Od 30 listopada wchodzą w życie nowe taryfy za zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków. Podwyżka wyniesie średnio 12 proc. w pierwszym roku, a w kolejnych latach ceny nieznacznie się zmienią.

Rozgrywający PZL Leonardo Avii Świdnik trafiło siódemki kolejki. Jak będzie po meczu z Aniołami?

PZL Leonardo Avia Świdnik podejmie CUK Anioły Toruń, ChKS Chełm chce utrzymać fotel lidera

PZL Leonardo Avia Świdnik podejmie CUK Anioły Toruń. Prowadzący w tabeli ChKS Chełm zagra z REA BAS Białystok. Tak wygląda terminarz weekendowych gier naszych drużyn

Jaka pogoda na weekend? Zima jeszcze nie zawita na dobre
film

Jaka pogoda na weekend? Zima jeszcze nie zawita na dobre

Co nas czeka w ostatni weekend listopada i w pierwszy dzień grudnia? Temperatura w dzień wciąż raczej mało zimowa, a śniegu też nie widać. Zapraszamy na prognozę pogody.

W wypadku ucierpiała czterolatka. Jechała bez fotelika

W wypadku ucierpiała czterolatka. Jechała bez fotelika

4-letnia dziewczynka ucierpiała w wypadku drogowym w powiecie radzyńskim. Jechała bez fotelika.

Jak organizuje się relokacje fabryk? Wskazówki od ekspertów

Jak organizuje się relokacje fabryk? Wskazówki od ekspertów

Relokacja fabryk jest skomplikowanym przedsięwzięciem, które wymaga fachowego zaplanowania, świetnej koordynacji oraz zgromadzenia wielu zasobów. Jak zorganizować taką operację i na co zwrócić szczególną uwagę w tym względzie? Dowiesz się z naszego artykułu.

Dlaczego warto znać różnice pomiędzy sprzedawcą a dostawcą prądu?

Dlaczego warto znać różnice pomiędzy sprzedawcą a dostawcą prądu?

Mimo że energia elektryczna odgrywa kluczową rolę niemal w każdym aspekcie codziennego życia, nie wszyscy zdają sobie sprawę z mechanizmów dotyczących jej sprzedaży i dystrybucji. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest niezrozumienie, jakie funkcje w łańcuchu dostaw pełnią sprzedawca i dostawca prądu, a jeszcze powszechniejszym – utożsamianie tych dwóch różnych podmiotów ze sobą. Tymczasem ich rozróżnienie ma ogromne znaczenie np. dla wysokości rachunków za energię. Warto więc znać podstawowe różnice pomiędzy dostawcą a sprzedawcą prądu.

Zostań cichym bohaterem dnia codziennego, dzieląc się cenną kroplą swojej krwi.

Pilnie potrzebna krew dla mieszkańca Świdnika

Klub HDK-PCK im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy „PZL-Świdnik” organizuje już 22. w tym roku akcję krwiodawstwa. Szczególnie poszukiwana jest krew grupy B RhD-.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium